top of page

Гурток цифрової фотографії

Фотографія давно стала складовою частиною людської культури. Із винайденням фотографії людство отримало універсальний засіб пізнання світу. Дякуючи фотографії, наші знання про дійсність, часто важкодоступні і такі, що добуваються складним шляхом, можуть бути переведені у форму візуальних зображень, що легко сприймається, а також інтегровані у найбільш активну для сприйняття образну форму.

У попередній історичний період навчанню школярів основам фотографії приділялось багато значення, однак в теперішній час увага до питання навчання фотографії значно понизилася. Це питання пояснюється уявною простотою отримання зображення за допомогою автоматичної фотокамери, і відсутністю, з точки зору власника такої камери, необхідності зрозуміти навіть ази фотомайстерності. Доводиться константувати той факт, що у школярів стверджується споживацьке відношення до життя. Вони хочуть отримати все відразу і у готовому вигляді. У зв'язку з цим доводиться шукати нові форми навчання і виховання школярів. Широкі можливості для розв'язку цього завдання надає фотографія, завдання якої для розвитку особистості учнів важко переоцінити, адже фотографія пов'язана з історією, наукою, технікою та іншими сферами діяльності людини.

Вивчення фотографії у школі можна організувати на заняттях шкільного фізичного фотогуртка.

Роль фотографії у культурі сучасного суспільства значна і багатогранна. Вона пов'язана майже з усіма галузями людської діяльності, являється засобом сучасної комунікації. Художня фотографія розглядається у сучасному світі як один із видів мистецтва, прикладна фотографія являється незамінимим інструментом пізнання оточуючого світу. Немає практично жодної професії, де не знайшлося б місця для фотографії, не говорячи вже про повсякденне життя кожного з нас. Тому володіння фотографією можна віднести до загальнотрудових умінь, які необхідні кожному члену суспільства і повинні формуватися у загальноосвітній школі.

Фотографія супроводжує сучасну людину на кожному кроці і здійснює суттєвий вплив на формування її бачення дійсності. Одночасно вона стимулює інтеграцію різних галузей суспільної діяльності і духовного життя - виробництва, науки, мистецтва і т.п. Тенденції розвитку сучасного суспільства характеризуються розширенням можливостей доступу молоді до інформації у різних її видах, а також можливостей для широкого розповсюдження власних інформаційних повідомлень. Світогляд сучасної молоді все частіше формується під впливом інформації, що розповсюджують однолітки.

У цій ситуації суспільство і школа не можуть залишатися осторонь від формування інформаційної культури молоді. Сучасна молодь все більше ототожнює інформаційну культуру з умінням використовувати персональний комп'ютер та Інтернет для пошуку, обробки та зберігання інформації. Школярі активно застосовують і інші комунікаційні засоби - мобільні телефони, аудіоплеєри і т. ін. Тенденції розвитку сучасної техніки такі, що ці пристрої все частіше об'єднуються з цифровими фотокамерами. Можна і потрібно застосовувати привабливість для молоді сучасних технічних засобів фіксації інформації для формування візуальної культури і через візуальну інформацію розв'язувати завдання виховання, розвитку творчих здібностей школярів.

Посилити інформаційно-технологічну спрямованість шкільної освіти, збагатити її сучасними технологіями і підвищити інтерес в учнів до вказаного напрямку можна, організувавши шкільний гурток цифрової фотографії. У фотографії, як ні в якій іншій галузі, звичайним чином інтегруються знання із різних наук і сфери мистецтва. Для отримання високоякісної фотографії необхідно розбиратися у фізиці (оптиці, механіці), хімії, інформаційних технологіях (переведенні зображення у цифровий вигляд і зберігання фотозображень), образотворчому мистецтві (законах композиції, передачі кольору і т.п.). Дякуючи цьому вивчення фотографії може стати для школярів потужним стимулом до вивчення широкого спектру шкільних предметів.

Сучасна цифрова фототехніка у поєднанні з ком'ютером і мультимедіапроектором дозволяє проектувати процеси, що спостерігаються через окуляр мікроскопа на великий екран для спостереження учнів класу, фіксувати цікаві спостереження і тиражувати їх у потрібній кількості. Подібне застосування фотографії може знайти застосування на уроках фізики, хімії, біології.

Цифрова фотографія і відеозйомка, по своїй суті розраховані, на зорові сприйняття, відкрили великі можливості у плані забезпечення наочності навчального процесу. Якщо за допомогою фотографії можна застосувати для навчання багатий документальний матеріал, то відео, крім цього, дозволяє відтворити у довільному темпі динаміку будь-якого реального або уявного процесу. Показ фотографій і відеофрагментів на екрані у ході навчального заняття при самих скромних затратах засобів і праці дозволяє отримати колосальний методичний ефект.

Організувати роботу із застосування цифрової фотографії і відео можна самим учителям фізики. Вони можуть організувати не тільки розробку методичного матеріалу для посібників такого виду, а також і організацію роботи учнів із систематичного випуску таких посібників. Для того щоб організувати і очолити роботу фотогуртка, необхідно засвоїти певний мінімум відомостей із цифрової техніки.

Шкільний гурток сприяє залученню школярів до занять фотографією, що диктується унікальними можливостями застосування фотографії як синтетичного виду діяльності для розвитку особистості учнів і організації їх дозвілля, при цьому виконує такі функції:

1.   Задовольняє потреби школярів у спілкуванні з однолітками у процесі спільної діяльності.

2.      Знаходиться у руслі прагнення молоді до спілкування шляхом обміну візуальною інформацією.

3.     Сприяє потребі у вивченні оточуючого світу. Слугує засобом формування реальної картини світу свідомості школяра, побудові власного відношення до нього.

4.  Слугує потужним інструментом естетичного розвитку школяра.

Гурток відвідують учні старших класів. Вони ознайомлюються з цифровою фототехнікою, навчаються правильно настроювати фотоапарат, вибирати фон, враховувати освітлення, обробляти фотознімки за допомогою комп'ютера у програмі Adobe Photoshop, створюють фотоархіви. Юні фотографи люблять фотографувати пейзажі, шкільні міроприємства, змагання, допомагають в оформленні стендів, виготовляють наочність для навчальних предметів.

Вивчаючи будову фотоапарата, учень повинен розібратися у цьому складному, тонкому і заплутаному механізмі. Проводячи заняття, постійно виявляються інтегровані зв'язки різних предметів: фізики, техніки, мистецтва, адже фотографія - синтез, союз різних наук. Але без душі людини вона мертва. Бездушна фотографія нікого не хвилює. Тому заняття фотографією гармонічно розвиває всі сторони людини. Коли учням дається завдання зняти портрети батьків, натюрморт, пейзаж - пояснюється, що знімок необхідно продумати завчасно, важливіше за все світло, композиція, настрій героя. Діти люблять ці завдання, адже саме з цих знімків відбираються кращі для шкільної виставки. Для них це свято і стимул знімати краще.

Специфіка гуртка дозволяє розвивати такі риси характеру, як зібраність, цілеспрямованість, комунікабельність. Дитина тренується у розв'язку проблемних ситуацій, іде формування її характеру. Особливо це помітно на сором'язливих дітях. Заняття фотографією допомагає їм набути впевненості, відчути свою цінність, знайти своє місце. Дитина при цьому реалізує свою потребу в розвитку. Поки дитині ще недоступно створення узагальнених образів або форм, але конкретне завдання - зафіксувати портрет товариша - примушує його продумати і врахувати багато деталей. Це і фон, на якому він знімає, і світло, яке падає на товариша, поза і вираз обличчя, одяг і багато іншого. Надруковані фотографії завжди оцінюються дітьми і керівниками, кращі відбираються для участі у виставках.

План роботи фотогуртка.             

1. Вступ. Історія відкриття фотографії. Фотографія сьогодні

Робота з фотоапаратом

2. Фотоапарати, апаратне і програмне забезпечення, необхідне для обробки цифрового знімка

3. Фотозйомка. Установка параметрів в режимі камери при зйомці

4. Експозиція

5. Фізичні основи роботи цифрового фотоапарата

Основи композиції

6. Основні закони композиції.

7. Основні виразні фотографічні засоби

Жанри фотографії

8. Пейзаж

9. Портрет

10. Натюрморт

11. Фоторепортаж і жанрова зйомка

12. Спеціальні види зйомки

Робота над знімком

13.Методи обробки зображень з допомогою програми Adobe Photoshop

Розширення і застосування знань та умінь

14. Виготовлення наочних посібників з фізики та інших шкільних предметів

15. Створення навчальних відео фрагментів для шкільних предметів

16. Робота для школи, класу та інших організацій

17. Підготовка робіт до виставки

bottom of page